2012

ANDRZEJKI

Dnia 28 listopada byliśmy na zabawie andrzejkowej w „Chemiku”. Podczas zabawy organizowane były różnego rodzaju konkursy, zabawy i wróżby.

IMG_0810 IMG_0815 IMG_0827 IMG_0830 IMG_0831 IMG_0835 IMG_0836 IMG_0837 IMG_0829

AQUAPARK WROCŁAW

Dnia 14 listopada 2012 r. udaliśmy się do Wrocławia do aquaparku

SZKOLENIE FLORYSTYCZNE

W dniach od 5.11.2012r.- do 09.11.2012r. odbyło się u nas szkolenie florystyczne. Nauka robienia stroików i różnorodnych kompozycji kwiatowych bardzo nam się podobała.

IMG_0656IMG_0655IMG_0665IMG_0664IMG_0659

DOLNOŚLĄSKI TURNIEJ TANECZNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

30.10.2012r. Pojechaliśmy do Jawora na IV Dolnośląski Turniej Taneczny Osób Niepełnosprawnych. Po uroczystym powitaniu i przedstawieniu jury, sponsorów oraz zaproszonych gości zaczęły się występy uczestników. Były występy solo, par i grup. Nasz Dom wystawił uczestników kategorii solo i grupa. Uczestnik naszego Domu Pan Bogdan Zakrzewski zajął I miejsce w kategorii solo.

IMG_0588 IMG_0629 IMG_0564 IMG_0553 IMG_0584 IMG_0630

IX LEGNICKI DZIEŃ INTEGRACJI

26.10.2012 r ( tj. w piątek ) byliśmy na IX Legnickim  Dniu  Integracji .IX  spotkanie osób niepełnosprawnych odbywało się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Legnicy . Spotkanie to uświetnił koncert zespołu ,, Krakers – Band’’ , występy artystyczne m.in. laureatki V Festiwalu ,, Piosenką malowane ‘’ oraz wiele innych . Między występami były tańce oraz słodki poczęstunek .

IMG_0543IMG_0538IMG_0532IMG_0537

HUTA SZKŁA

02.10.2012 r. – udaliśmy się do Piechowic koło Szklarskiej Poręby do Huty Szkła.

DSCN6169DSCN6161

WYJAZD NAD MORZE

W dniach od 24.09.2012 r. do 30.09.2012 r. nasi uczestnicy byli nad morzem w Międzywodziu w ramach projektu pt.: „Wsparcie dla aktywnej integracji grup ryzyka w powiecie legnickim”. Podczas pobytu zapewnioną mieli rehabilitację i wiele innych atrakcji.

WP_000396 WP_000397 IMG_0276 IMG_0285 IMG_0297 wspólne ognisko

WRZOSOWA KRAINA

18.09.2012 r. – byliśmy na wycieczce we Wrzosowej Krainie koło Chocianowa.

DSCN5301 DSCN5302 DSCN5303 DSCN5297 DSCN5312 DSCN5314 DSCN5316

WYCIECZKA NA GRZYBY

1 sierpnia udaliśmy się na grzyby do pobliskiego lasu koło Biskupina. Pogoda nam dopisała. W lesie podzieliliśmy się na grupy i poszliśmy szukać grzybów. Znaleźliśmy jednak tylko po kilka sztuk.. Niektórzy zbierali jagody. Potem na pobliskiej łące zrobiliśmy grilla, relaksując się i odpoczywając.

IMG_0046 IMG_0047 IMG_0053 IMG_0054

FESTYN RODZINNY

10.08.2012 r. w Środowiskowym Domu Samopomocy w Chojnowie odbyło się spotkanie rodzin wszystkich uczestników.

           Pani Dyrektor przywitała wszystkich bardzo serdecznie i w skrócie przedstawiła funkcjonowanie naszego domu. Po herbacie i kawie zagryzanych słodkościami wyszliśmy do ogrodu, gdzie bawiliśmy się w różnych konkurencjach sportowych. Śmiechu było co niemiara. W następnej części naszego festynu zorganizowana została loteria fantowa.

         Zaskoczenie i radość było widać na twarzach naszych uczestników i gości, gdy okazało się, że wszystkie losy są wygrane. W dalszej części festynu była podawana smaczna grochówka i bigos. Wszystkim bardzo podobał się pomysł spędzenia wspólnego czasu razem.

IMG_0060 IMG_0061 IMG_0057 IMG_0058 IMG_0075 IMG_0076 IMG_0176 IMG_0158

 

PIKNIK WAKACYJNY

W czwartek tj. 26 lipca 2012 r. udaliśmy się do MOKSiR-u na „ Wakacyjny Piknik”, którego organizatorem było Stowarzyszenie Rodzin Katolickich we współpracy z władzami Starostwa Powiatowego w Legnicy i samorządu terytorialnego miasta Chojnowa. W trakcie zbiórki wręczono nagrody w konkursie literackim i plastycznym „razem łatwiej i lepiej”- młodzież seniorom i dzieciom, seniorzy młodzieży. Z programem artystycznym wystąpili młodzi artyści w tym zespół „Jeszcze Nieznani”. Zobaczyliśmy również spektakl teatralny wystawiony przez Teatr Amatorski z Krotoszyc. „Wakacyjny Piknik” to nie tylko występy artystyczne w MOKSiR. W trakcie pikniku mogliśmy z chojnowskich boisk, basenu   i zwiedzać ciekawe miejsca w Chojnowie.

IMG_0025 IMG_0026 IMG_0028 IMG_0031 IMG_0034 IMG_0036 IMG_0037 IMG_0040 IMG_0041 IMG_0013 IMG_0021 IMG_0022

 

WYJŚCIE NA BASEN

20 lipca wybraliśmy się na basen miejski w Chojnowie. Mogliśmy się zrelaksować i wypocząć. Było to dla nas bardzo przyjemne doświadczenie.

IMG_0456IMG_0452

MUZEUM REGIONALNE W CHOJNOWIE

4 lipca wybraliśmy się do Muzeum Regionalnego w Chojnowie. Obecnie znajduje się tam wystawa zorganizowana  okazji obchodów Dni Chojnowa 2012 r. Gobeliny, hafty delfiny Krasickiej i rzeźba Anny Wyszyndybył.
Delfina Krasicka- urodzona w Buenos Aires. Artystka tworząca gobeliny i hafty. Od 1999 r. prowadzi w Warszawie Galerie Delfiny. Inicjatorka grupy artystycznej Via Varsovia.

         Anna Wyszyndybyl uczęszczała do szkoły podstawowej w Chojnowie.  Ukończyła studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w warszawie. Tworzy rzeźby monumentalne, kameralne, miniaturowe i portretowe oraz płaskorzeźby i medale. Uczestniczy w wielu wystawach w kraju i za granicą, sympozjach, plenerach i innych spotkaniach artystycznych. Była to ciekawa wystawa, która bardzo nam się podobała.

 

Karaoke

„Muzyka to jedyny język przekazu, który jednoczy wszystkie kraje i wszystkie kultury, dzięki niej można skleić stłuczone na tysiąc kawałków lustro, w którym wszyscy możemy zobaczyć się i zrozumieć nawzajem”.

19 czerwca w Sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie odbył się „Festiwal Karaoke dla osób niepełnosprawnych”. Poza wspaniałą zabawą wykonawców i publiczności było mnóstwo stresu, wzruszeń, wdzięczności i radości nie tylko u zwycięzców. Organizatorem „festiwalu karaoke dla osób Niepełnosprawnych”, któremu patronował Starosta powiatu Legnickiego było Stowarzyszenie „Dajmy szansę”, na czele z przewodniczącą, Pania Joanną Józefczuk. W Chojnowie gościliśmy warsztaty i ośrodki z Bolesławca, Jawora, Legnicy, Piotrowic i naszego miasta. My również wzięliśmy udział w tym konkursie. Imprezę rozpoczął gość specjalny, młody chojnowianin, który jest wspaniałym przykładem na to, że dzięki muzyce można wiele osiągnąć, a przede wszystkim spełniać marzenia. Swoim występem publiczność do wspaniałej zabawy zachęcał Łukasz Sypień, członek zwycięskiej drużyny w telewizyjnym show „Dwójki”- „Bitwa na głosy”. Następnie usłyszeliśmy 17 utworów uprzednio wylosowanych przez solistki, solistów i grupy wokalne. Nasi artyści wokalni to solistka Pani Katarzyna Doros i trio: Pani Magdalena Rogoża, Pani Danusia Bielecka i Pan Marek Górka. Wykonawcy nasi byli bardzo dzielni i pomimo towarzyszącej im tremy ładnie zaśpiewali wylosowany utwór „Upływa szybko życie”. Publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami.

Po przerwie przeznaczonej na obrady jury, przyszedł oczekiwany moment ogłoszenia wyników:

  • I miejsce – Józef Tomiak WTZ Chojnów
  • II miejsce – ju8lita Koblańska WTZ „Jutrzenka” Legnica
  • III miejsce – Jakub Zapłata, Karolina Dziadyk WTZ Złotoryja

Grand Prix – Zbigniew Bierwieński, Maria Czapińska – ŚDS Złotoryja

Jagody

15 czerwca wybraliśmy się na wycieczkę do lasu. Pogoda nam dopisała, było słonecznie. Zbieraliśmy w lesie jagody, trafiliśmy na miejsca, w których było pełno jagód i nie trzeba było daleko chodzić. Każdy z nas nazbierał sporą ilość, najwięcej miał Pan Władysław – 5 litrów.

Po dwóch godzinach zbierania zrobiliśmy grilla na polanie. Piekliśmy kiełbaski, kaszankę, którą potem zjedliśmy, śpiewaliśmy piosenki biesiadne i bawiliśmy się w głuchy telefon. Śmiechu było co niemiara. Bardzo miło i przyjemnie spędziliśmy ten dzień.

Wernisaż w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Od pięciu lat w Miejskiej bibliotece Publicznej w Chojnowie działa Galeria Młodych, której głównym celem jest rozwijanie zdolności plastycznych dzieci i młodzieży.

Galeria Młodych przygotowuje wystawy plastyczne, fotograficzne i okolicznościowe nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale również dorosłych „młodych duchem”. Galeria aktywnie współpracuje z bibliotekami, instytucjami kultury, szkołami, stowarzyszeniami i organizacjami.

6 czerwca wybraliśmy się na wernisaż do Miejskiej biblioteki Publicznej w Chojnowie. Tytuł wystawy to „V lat Galerii Młodych”. Były to zdjęcia poszczególnych wystaw, które miały miejsce w holu biblioteki w poprzednich okresach. Między innymi zdjęcia z Ziemi Świętej oczami Pani Krystyny Czapskiej z Uzbekistanu robione przez księdza, który tam był, prac plastycznych o tematyce „Ojczyny”, serwetek haftowanych i robionych na szydełku itd.. Było to bardzo ciekawe i interesujące doświadczenie. Bardzo nam się podobało.

Wycieczka do Teatru

Na początku czerwca udaliśmy się do Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy na baśń „Niekończąca się opowieść”. Było to dla nas bardzo duże wydarzenie, które pozostanie w naszej pamięci. Urzekły nas ciekawe i pomysłowe stroje aktorów oraz sama baśń.

Po sztuce udaliśmy się na lody do pobliskiej lodziarni, gdzie podzieliliśmy się swoimi wrażeniami ze sztuki. Ten dzień spędziliśmy niezwykle przyjemnie.

Muzeum

18 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeum. W związku z tym udaliśmy się do muzeum w Chojnowie. Pan dyrektor przedstawił nam historię naszego muzeum, a następnie oprowadził nas po poszczególnych salach. Zobaczyliśmy tam ponad 100- letnią porcelanę, biżuterię, srebrne sztućce, obrazy z różnych epok, zabytkowe piękne meble oraz wiele innych ciekawych rzeczy, których nie sposób wymienić. Bardzo nam się podobało i na pewno udamy się tam jeszcze nie raz.

Wyjście do Biblioteki

14 maja udaliśmy się do Biblioteki Miejskiej w Chojnowie. Panie bibliotekarki oprowadziły nas po poszczególnych działach biblioteki, opowiedziały co znajduje się w każdym dziale, co można robić i wypożyczyć w bibliotece. Najbardziej kolorowo i bajecznie jest w dziale dla najmłodszych, który znajduje się na piętrze. Tam tez organizowane są różnego rodzaju przedstawienia i konkursy. W holu biblioteki znajdowała się wystawa serwetek ręcznie haftowanych, pisanek zdobionych włóczką. Wszystko to wymaga niezwykłych zdolności i precyzji. Bardzo nam się podobało.

VII Przegląd Teatralny Baśni i Legend Dolnego Śląska Silesia

8 maja we wtorek byliśmy na VII Przeglądzie Teatralnym Baśni i Legend Dolnego Śląska Silesia w MOKSiR w Chojnowie. Pierwszą bajkę, jaką obejrzeliśmy to „kopciuszek” w wykonaniu dzieci 5 i 6 letnich. Śmiechu było co niemiara. Nstępnie występowały dzieci gimnazjalne z bajką o „Czerownym Kapturku” i „Antygoną”. Potem przedstawiono bajki w krzywym zwierciadle „kopciuszek” i „Latające owady”. W przerwach między występami poszczególnych grup teatralnych w kawiarence mDK-u można było napić się kawy lub herbaty i poczęstować ciastkiem. Na końcu oglądaliśmy legendę pt.: „Skarby palecznicy” w wykonaniu gimnazjalistów. Bardzo nam się podobało i na pewno wybierzemy się jeszcze kiedyś na takie przedstawienie.

Konkurs plastyczny

W maju nasza placówka wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. „Sztuka osób niepełnosprawnych”. Celem konkursu była popularyzacja szeroko rozumianej idei integracji poprzez promowanie i nagradzanie twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych. Prace można było składać w kategorii: malarstwo i witraż, rysunek i grafika, rzeźba kameralna i płaskorzeźba, tkanina i aplikacja. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiła 1 czerwca wraz rozdaniem nagród. Udział w konkursie wzięli: Paulina Kuczborska, Aneta Szpatowicz i Małgorzata Bojnowska. Wszystkie panie dostały wyróżnienie, zostały obdarowane dyplomami i słodkościami.

Wycieczka do Zamku Książ

30 kwietnia pojechaliśmy na wycieczkę do Zamku Książ w Wałbrzychu. Oprócz zwiedzania zamku mogliśmy zobaczyć wystawę kwiatów, która miała miejsce na zamku. Piękne bukiety, kompozycje kwiatowe i niespotykane gatunki kwiatów i drzew wprawiły nas w zachwyt. W drodze powrotnej zrobiliśmy sobie mały piknik, na którym spożywaliśmy wcześniej przygotowany prowiant.

Wielkanoc

Miesiąc ten przygotowuje nas do Świąt Wielkanocnych, dlatego też nasi pensjonariusze powoli zaczęli się przygotowywać do tak ważnej chwili jak Zmartwychwstanie Pańskie. Na terapii zajęciowej domownicy ozdabiali wydmuszki, robili kartki świąteczne, stroiki świąteczne, które w późniejszym czasie były ozdobą stołu wielkanocnego. Po raz pierwszy mogliśmy się spotkać przy Śniadaniu Wielkanocnym, co było dla nas uroczystym wydarzeniem. Pani Dyrektor złożyła zebranym świąteczne życzenia – zdrowia i spokoju, a także aby nikt nie był sam w święta.

Honorowym gościem była nasza kochana Pani Starościna. Na stole znalazły się tradycyjne potrawy zrobione przez uczestników w pracowni kulinarnej. Spotkanie miało ciepłą, rodzinną atmosferę. Życzymy smacznego jajka Świąt pogodnych i radosnych oraz tchnienia wiosny

8 marca – Dzień Kobiet

Dnia 8 marca 2012r. w naszej placówce obchodziliśmy Dzień Kobiet. Na tę uroczystość został przygotowany przez panów krótki program artystyczny. Po przedstawieniu panowie wręczyli wszystkim paniom po symbolicznym kwiatku, który był wyrazem najserdeczniejszych życzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>